Ze względów zdrowotnych powinnam przestrzegać diety. Nie jest to takie proste, ani dla mnie, ani dla moich bliskich, których odwiedzam i chcą mnie ugościć. Przygotowanie posiłków zgodnych z zaleceniami lekarskimi jest prawdziwą kuchenną rewolucją. Dotyczy też zmiany myślenia o zdrowym żywieniu.
Dlatego też powstał ten blog. Powstał po to, bym miała mobilizację do przestrzegania diety i aby moi bliscy mieli wskazówki co i jak gotować. Będą zatem podane wypróbowane przepisy i relacja, jak sobie radzę na diecie.
Celem jest dieta bezglutenowa wegańska bez płynnych tłuszczów roślinnych. Mięso nie jest całkowicie zakazane, więc będzie się czasem w przepisach pojawiać. Czasem mogę zrobić odstępstwo i zjeść jeden zakazany składnik, więc może pojawić się np. jajko lub gluten, ale będę to zaznaczać, że jest to wyjątek.

środa, 23 listopada 2011

Trzy, dwa, jeden start!

Witam wszystkich na moim nietypowym blogu kulinarnym!
Mam mocne postanowienie, by wytrwać na mojej diecie, zatem start!
Od soboty jestem dzielna i mi się to udaje. Wcześniej różnie to bywało, raz lepiej raz gorzej.

W sobotę miałam wielką przyjemność być na wykładzie na temat zdrowego żywienia i choć dotyczył głównie żywienia w chorobach układu krążenia, to wiele zaleceń pokrywało się z przepisaną mi dietą. Po wykładzie czekała miła niespodzianka. Degustacja potraw przyrządzonych zgodnie z najnowszymi zaleceniami lekarzy kardiologów (w Polsce jeszcze niestety mało znane).
Zaskakujące było jak smaczne i sycące mogą być potrawy całkowicie wegańskie i przygotowane bez tłuszczu. Do tego były bezglutenowe. Niestety były z migdałami, a to jeden z niedozwolonych mi składników. Trochę poczułam, że je zjadłam.

A tak mniej więcej wyglądają nasze śniadania bez chleba. Często jestem pytana: to co ty jesz na śniadanie? Ano to:


Koktajl owocowy
1 łyżka zmielonego siemienia lnianego
1 banan
garść mrożonych truskawek
1 szklanka mleka sojowego

Wykonanie:
Mielimy siemię (by było świeże), dodajemy owoce i miksujemy. Dolewamy mleko, mieszamy i przelewamy do szklanki.


Serek z żurawiną
Serek tofu kroimy w kostkę i dodajemy żurawinę.
Owsianka
Składniki:
płatki owsiane (dla osób z celiakią muszą być certyfikowane, bez zanieczyszczeń)
orzechy włoskie
miód
jabłko
mleko sojowe

Wykonanie:
Płatki owsiane zalać wrzątkiem i przykryć, by się zaparzyły. W tym czasie posiekać orzechy. Do płatków dodać mleko, odrobinę miodu i orzechy włoskie. Czasem dodaję do tego tarkowane jabłko.


Cieszy mnie, że mój mąż polubił taką owsiankę. To mu na pewno nie zaszkodzi, a wzbogaci jadłospis.
Jutro zapraszam na obiad:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz