Ze względów zdrowotnych powinnam przestrzegać diety. Nie jest to takie proste, ani dla mnie, ani dla moich bliskich, których odwiedzam i chcą mnie ugościć. Przygotowanie posiłków zgodnych z zaleceniami lekarskimi jest prawdziwą kuchenną rewolucją. Dotyczy też zmiany myślenia o zdrowym żywieniu.
Dlatego też powstał ten blog. Powstał po to, bym miała mobilizację do przestrzegania diety i aby moi bliscy mieli wskazówki co i jak gotować. Będą zatem podane wypróbowane przepisy i relacja, jak sobie radzę na diecie.
Celem jest dieta bezglutenowa wegańska bez płynnych tłuszczów roślinnych. Mięso nie jest całkowicie zakazane, więc będzie się czasem w przepisach pojawiać. Czasem mogę zrobić odstępstwo i zjeść jeden zakazany składnik, więc może pojawić się np. jajko lub gluten, ale będę to zaznaczać, że jest to wyjątek.

piątek, 25 listopada 2011

Kolacja na bogato;)

Papryka faszerowana

Składniki:
2 żółte papryki
2 czerwone papryki
1 średnia cukinia
1 cebula
3 ząbki czosnku
2 średnie pomidory
½ szklanki kaszy jaglanej
Przyprawy do smaku: sól, pieprz, curry, bazylia, oregano

Wykonanie:
Ugotować kaszę jaglaną. Ja kaszę najpierw płuczę zimną wodą, następnie na sicie sparzam wrzątkiem, przekładam do dużej ilości zimnej wody i od momentu zagotowania gotuję ok. 10 min i sprawdzam, czy kasza jest już miękka.
Górę z papryk odcinamy i usuwamy gniazda nasienne. Kroimy cukinię na niewielkie kawałki i podgotowujemy w niewielkiej ilości wody, aż zmięknie.
W tym czasie siekamy cebulę, rozgniatamy czosnek i dusimy je w kilku łyżkach wody. Do cebuli dodajemy cukinię, pokrojone pomidory, doprawiamy i jeszcze dusimy, aż wszystko zmięknie.
Mieszamy wszystko z ugotowaną kaszą jaglaną i faszerujemy paprykę, a po wierzchu posypujemy ziołami i pieczemy w piekarniku w temp. ok. 180 st.C, aż papryka zmięknie.
 
Moje modyfikacje:Okazało się, że nie mamy już cukinii, więc zredukowaliśmy ilość faszerowanych papryk, i daliśmy do środka duszoną paprykę zamiast cukinii. Trochę nam się góra przypiekła, ups...

Przepis pochodzi z materiałów z wykładu „Praktyka czyli warsztaty gotowania w diecie profilaktycznej chorób nowotworowych”.

Do faszerowanej papryki był miks sałat z rukolą z sosem według tabelki mieszania zapieszczonej na prawym pasku bocznym.

Tabela mieszania – jak korzystać?Do zrobienia sosu do sałat, sałatki, czy dipu do warzyw można bardzo łatwo przyrządzić sos bez użycia olejów (które ja muszę ograniczyć, a osoby z problemami z miażdżycą i cholesterolem powinni wykluczyć). W tym celu wybieramy jeden lub kilka elementów z każdej kolumny, czyli coś dla uzyskania aromatu, coś dającego kwaśność i tłuszcz oraz inne (czyli wypełnienie, rozcieńczenie) i wszystko razem miksujemy.

Jak widać w tabeli, kombinacji mieszania jest bardzo wiele. Na razie wypróbowałam dwie kombinacje:
1. pestki słonecznika, musztarda sarepska, ocet balsamiczny i mleko sojowe (to bardziej smakuje Ziutkowi);
2. musztarda sarepska i smakowa orzechowa (pamiątka z wyjazdu do Francji), pestki słonecznika, ocet balsamiczny, koncentrat pomidorowy i mleko sojowe (ja bardziej wolę ten zestaw, za delikatny słodki smak pomidorów oraz orzechów z musztardy).

2 komentarze:

  1. Oj coś czuję, że ja tu będę częstym gościem:))) Pychotka!!! Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Papryki musiały być pyszne! robiłam kiedyś podobne z soczewica w środku :)

    OdpowiedzUsuń