Ze względów zdrowotnych powinnam przestrzegać diety. Nie jest to takie proste, ani dla mnie, ani dla moich bliskich, których odwiedzam i chcą mnie ugościć. Przygotowanie posiłków zgodnych z zaleceniami lekarskimi jest prawdziwą kuchenną rewolucją. Dotyczy też zmiany myślenia o zdrowym żywieniu.
Dlatego też powstał ten blog. Powstał po to, bym miała mobilizację do przestrzegania diety i aby moi bliscy mieli wskazówki co i jak gotować. Będą zatem podane wypróbowane przepisy i relacja, jak sobie radzę na diecie.
Celem jest dieta bezglutenowa wegańska bez płynnych tłuszczów roślinnych. Mięso nie jest całkowicie zakazane, więc będzie się czasem w przepisach pojawiać. Czasem mogę zrobić odstępstwo i zjeść jeden zakazany składnik, więc może pojawić się np. jajko lub gluten, ale będę to zaznaczać, że jest to wyjątek.

sobota, 16 lutego 2013

Na powitanie figa z kurczakiem

To zaczynamy. Będziemy się z żoną oceniać pod względem gotowania. Kto lepiej, szybciej, smaczniej itd. i itp. czyli kuchnia „męska” kontra kuchnia „żeńska” – widelec kontra łyżka, wałek do ciasta kontra tłuczek do ziemniaków, i oby nie doszło do konfrontacji noża szefa kuchni z nożem do filetowania. Jako mężczyźni wielokrotnie pomijamy przepisy lub nie całkiem stosujemy się do nich. Tak powstają nowe jeszcze lepsze kompozycje kulinarne. Szefem kuchni jestem tylko i wyłącznie w swojej małej i fajnej kuchni. To zaczynamy „walczyć”.

Piersi kurczaka w herbacie z figami
-piersi kurczaka ok. 0,5-0,6 kg,
-duża cebula,
-imbir (dodałem pokrojony żywy),
-cynamon,
-sól, pieprz,
-odrobina oliwy.

Piersi kurczaka kroimy w kostkę. Cebulę kroimy w piórka. Wszystkie powyższe składniki mieszamy ze sobą i pozostawiamy na 20–30 minut do zmacerowania.

- herbata liściasta,
- figi suszone 80–100 g.

Do zaparzonej herbaty wkładamy figi na około 20 minut. Potem gotujemy je do miękkości w herbacie.
Piersi kurczaka z cebulą i przyprawami podsmażamy i dusimy na patelni ok. 15 minut. Po tym czasie dokładamy pokrojone figi i herbatę. Dusimy ok. 20 minut.

- kasza jaglana,
- liście pietruszki,
- starta skórka z pomarańczy,
- sól.

Kaszę jaglaną trzeba przelać zimną wodą (tak aby woda przelatująca przez kaszę na sitku była jak „woda” a nie jak biała woda), następnie przelewamy to wrzątkiem. Gotujemy kaszę z pozostałymi składnikami, aż woda z gotowania się wchłonie.

Moje modyfikacje:
- smak piersi kurczaka smakujemy przez imbir i cynamon,
- dodałbym więcej fig aby sos był słodszy,
- jeżeli sos jest za rzadki należy go zredukować.

Danie pochodzi bloga Wiewióry.

Danie będzie ocenione przez żonę.

1 komentarz:

  1. Kochana nawet nie wiesz jak sie cieszę, że korzystacie z "moich" przepisów :) ja drób z figami uwielbiam!!! pozdrawiam Cie cieplutko w tę niedziele.

    OdpowiedzUsuń